هنگامی که سرانجام وارد پروسه مهاجرت و کشور جدید می شوید، تجربه های بسیاری برای لذت بردن وجود خواهد داشت؛ اما پس از مدتی وقتی تمام این هیجانات از بین رفت، ممکن است احساس غربت کنید. این زمانی است که بیشتر مهاجران حس تنهایی میکنند.

وقتی وارد یک کشور جدید می شوید، افراد زیادی را نمی شناسید. ممکن است با تجربه شروع زندگی به تنهایی و در یک مکان ناشناس منزوی شوید و ندانید که چگونه این احساس را ابراز کنید. به همین دلیل افسردگی ناشی از مهاجرت یک مشکل عمومی میان اکثر مهاجران است. در ادامه مطلب، قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم که به شما در مدیریت این مساله کمک می کند.

 

علائم افسردگی ناشی از مهاجرت

ورود به یک کشور جدید می تواند همراه با عوارض و تغییراتی در خلق و خو و رفتار باشد، به همین دلیل مهم است که قبل از هر چیز با علائم افسردگی ناشی از مهاجرت آشنا شوید.

 احساس غم و اندوه از مهاجرت

 1. احساس غم و اندوه

خیلی احساس غم می کنید، زیاد گریه می کنید، دچار نوسان خلق شده اید و یا از طرف دیگر ممکن است، هیچ احساسی نداشته باشید.

 1. افکار منفی

افراد مبتلا به افسردگی اغلب علائمی مانند عدم تمرکز و فراموشی دارند. معمولا خیلی نگران هستند و یا افکار منفی دارند.

 1. تغییر در رفتار

افراد افسرده رفتار متفاوتی دارند، به عنوان مثال ممکن است ترجیح دهند افراد دیگر را نبینند و یا به راحتی عصبانی می شوند. اغلب افراد افسرده زیاد می خوابند و اختلال تغذیه دارند.

 1. علائم جسمی افسردگی

افسردگی ناشی از مهاجرت احتمالا علائم جسمی نیز برای شما به همراه خواهد داشت. گاهی اوقات افراد مبتلا به افسردگی علائم جسمی مانند موارد زیر را تجربه می کنند:

 • خستگی بی دلیل
 • کاهش انرژی
 • سرگیجه
 • كمر درد
 • سردرد

این علائم باعث نمی شود فورا فکر کنید که دچار مشکلات حاد شده اید. معمولا این علائم جسمی هنگامی که افسردگی خود را به درستی درمان کنید، کاهش می یابند.

راه های مقابله با افسردگی ناشی از مهاجرت

 راه های مقابله با افسردگی ناشی از مهاجرت

 1. به خانه متصل باشید

خوشبختانه امروزه با استفاده از فناوری های مدرن، ارتباط با افرادی که دوستشان دارید در هر کجای دنیا از همیشه آسان تر شده است. چندین برنامه و نرم افزار رایگان مانندWhatsApp ، WeChat و Skype برای این کار وجود دارد و استفاده از آن برای همه بسیار راحت است. این برنامه ها به شما کمک می کند تا با خانواده و دوستان خود در تماس باشید و حتی چهره آن ها را مشاهده کنید. این کار باعث می شود کمتر احساس غربت و تنهایی کنید و بتوانید با افسردگی ناشی از مهاجرت مقابله نمایید.

یکی از راه های دیگری که می توانید از طریق آن بر افسردگی ناشی از مهاجرت غلبه کنید، گذراندن وقت بیشتری در خانه برای دیدن فیلم یا خواندن کتاب هایی با زبان و فرهنگ کشورتان است. می توانید یک شبکه آنلاین پیدا کنید و یک برنامه تلویزیونی زنده را از کشور خود دنبال کنید. این کار به شما این حس را منتقل می کند که در خانه و کشور خود هستید. البته که اصلا نباید در خانه نشینی افراط کنید؛ زیرا تعامل با محیط جدید یکی از گام های مهم مقابله با افسردگی ناشی از مهاجرت است.

 1. هموطنان خود را پیدا کنید

معاشرت با هموطنان از حس غربت و افسردگی ناشی از مهاجرت کم خواهد کرد. روش های مختلفی برای تشکیل یک گروه دوستانه از هموطنان وجود دارد. می توانید از همکلاسی های خود بخواهید شما را با دوستان مهاجر خود آشنا کنند و یا از شبکه های اجتماعی برای انجام این کار کمک بگیرید. یقینا در میان همکلاسی هایتان یک هموطن پیدا می شود. می توانید با همکلاسی های هموطن خود گروه های اجتماعی تشکیل دهید.

به طور کلی بیشتر مدارس دارای برنامه ها و گروه هایی هستند که هدف آنها نزدیک کردن دانش آموزان به یکدیگر و ایجاد روابط دوستانه است. از این برنامه ها استفاده کنید و سعی کنید تا جایی که می توانید درگیر شوید؛ البته بدون اینکه خود را بیش از حد تحت فشار قرار دهید یا از کار و تکالیف خود عقب بمانید.

 1. از مشاور کمک بگیرید

بسیاری از مدارس و دانشگاه ها، مشاوران بهداشت روان دارند که به صورت رایگان و در دسترس همه دانش آموزان و دانشجویان است. مشاوران آموزش دیده اند تا به دانشجویان با طیف وسیعی از مشکلات کمک کنند. می توانید به عنوان مثال در مورد دلتنگی و مشکلات افسردگی ناشی از مهاجرت با آنها صحبت کنید. علاوه بر این می توانید در مورد نمرات یا برنامه های آینده خود با آنها گفت و گو کنید. برخی از مدارس حتی مشاوران چند زبانه دارند به طوری که دانشجویان بین المللی می توانند راحت تر با آنها ارتباط برقرار کنند. اکثر مشاوران متخصص حاضر در دانشگاه، درک عمیقی از افسردگی ناشی از مهاجرت دارند و می توانند به شما در یادگیری مکانیزم های مقابله ای کمک کنند.

البته اگر در حین دست و پنجه نرم کردن با مشکلات افسردگی ناشی از مهاجرت باشید، احتمالا ارتباط با فرد ایرانی برای شما بسیار راحت تر است. در یاری وی هر ساعتی می توانید با مشاوران هم زبان خود گفتگو داشته باشید.

در پایان باید گفت روش های معتبری برای مقابله با این احساس آزار دهنده وجود دارد و یک روش ممکن است به یک شخص کمک کند اما به شخص دیگری کمک نکند. نکته اصلی این است که جستجو را ادامه دهید تا زمانی که چیزی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد و بتواند به شما در غلبه بر این حس افسردگی کمک کند.

 مشاوره روانشناسی برای غلبه بر افسردگی مهاجرت

 نکته مهم این است که نباید بدون تلاش برای یافتن اینکه چه چیزی برای حالتان مفید است، تسلیم شوید. فقط در حسرت رفتن به خانه نباید از خود و امکانات جدیدتان در کشور مبدا غافل شوید. بهتر است روی ماجراهای شگفت انگیزی که در سفر و در کشور جدید دارید، تمرکز کنید.

وقتی اوضاع سخت می شود و حس می کنید افسردگی ناشی از مهاجرت شما را تحت تاثیر قرار داده است، بهتر است از دیگران کمک بخواهید. گاهی اوقات شاید تنها چیزی که نیاز دارید این است که با دوستی صحبت کنید و بدانید که تنها نیستید.