اضطراب، افسردگی و مسائل فردی

تعداد : 11 مشاور

تله‌های زندگی نباید آرامش شما را به خطر بیندازند

 

لیست مشاوران حوزه اضطراب، افسردگی و مسائل فردی

خانم-شریفی

خانم فرنگیس شریفی

شماره پروانه : 5110

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

خانم-چگنی

خانم محبوبه چگنی

شماره پروانه : 13108

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

خانم-هاشمی

خانم الهه هاشمی

شماره پروانه : 20446

کارشناس ارشد روانشناسی شناختی

آقای-اسدی‌فرد

آقای احسان اسدی‌فرد

شماره پروانه : 31699

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

خانم-معینی

خانم زهره معینی

شماره پروانه : 7353

دانشجوی دکتری روانشناسی

خانم-غائبی

خانم نفیسه غائبی

شماره پروانه : 4785

کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

دکتر-بهرامی

دکتر منصوره بهرامی

شماره پروانه : 12761

دکتری روانشناسی تربیتی

خانم-صالحی

خانم آرزو صالحی

شماره پروانه : 30748

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

خانم-عظیمی

خانم عذرا عظیمی

شماره پروانه : 31199

کارشناس ارشد

 

زندگی در کمال آرامش، و بدون نگرانی و استرس حق شماست

کودکی‌ خود را به خاطر دارید؟ آن زمان که بدون هیچ اضطرابی بازی می‌کردید، حرف می‌زدید و از آینده‌تان تصوری نداشتید. به مرور زمان، اضطراب‌هایی نظیر امتحان، درس، مسابقه و... جای آن حس سرخوشی و خوشحالی را گرفتند و حالا بسیاری از افراد، با استرس و افسردگی ناشی از آن زندگی می‌کنند. اما این موضوع، تنها نگرانی انسان نسل جدید نیست. تعارض‌ها و تمایلات ما، آشفتگی محیط و فشار روانی در زندگی و کار، گاهی به بروز چالش‌هایی منجر می‌شوند. چالش‌هایی که در صورت عدم پیگیری‌شان با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه خواهیم بود. علائم فیزیکی اضطراب شدید را می‌شناسید؟ راه رفع استرس را می‌دانید؟ نگران نباشید، برای هر مسئله‌ای راهکاری وجود دارد.

فقط کافی است:کار را به کاردان بسپارید وکاردان خوب را از ما بخواهید

علائم روحی و جسمی استرس عصبی چیست؟

حتماً علائم فیزیکی اضطراب شدید را به خاطر بسپارید و در صورت مشاهدۀ آن‌ها، از مشاوره فردی کمک بگیرید:

 1. کاهش وزن شدید
 2. اختلال در مدت و کیفیت خواب
 3. ریزش مو و بروز مشکلات پوستی مثل آکنه
 4. پرخاشگری و عصبانیت در روابط
 5. مشکلات گوارشی مثل سوزش معده و یبوست    
 6. تیک عصبی و جویدن ناخن   
 7. افراط یا تفریط در غذاخوردن
 8.  نداشتن تمرکز در کار یا تحصیل

 

این علائم برای شما آشنا هستند؟ همین حالا برای درمان استرس و اضطراب به‌صورت آنلاین، اقدام کنید

برای رفع استرس چه باید کرد و درمان استرس چیست؟

حالا که با علائم استرس عصبی آشنا شدید، زمان ارائۀ راهکار برای درمان و رفع استرس است. راهکارهایی که توسط بسیاری از افراد تأیید شده‌اند و می‌توانند به درمان استرس و اضطراب شدید کمک کنند، عبارت‌اند از:

ورزش‌کردن

یکی از راه‌های اصلی‌ برای درمان استرس و اضطراب شدید، ورزش‌کردن است. ورزش‌کردن در بلندمدت، به رهاسازی اندروفین کمک می‌کند و روحیۀ شما را بهبود می‌بخشد. همچنین، کیفیت خواب شما را بهبود می‌دهد و به رفع استرس کمک می‌کند. وقتی به‌طور منظم ورزش می‌کنید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و ذهنتان سلامت بیشتری دارد.

کاهش مصرف کافئین:

کافئین نوعی محرک اعصاب است که در قهوه، چای و نوشیدنی‌های انرژی‌زا یافت می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف زیاد کافئین می‌تواند با افزایش استرس رابطۀ مستقیم داشته باشد. درعوض، به‌جای مصرف کافئین، دمنوش‌های گیاهی مثل سنبل‌الطیب، چای سبز و گل‌گاو‌زبان را نوش جان کنید.

سپری‌کردن اوقات با خانواده و دوستان

دریافت حمایت اجتماعی از افرادی که دوستشان دارید، یکی دیگر از راه‌های رفع استرس است. پژوهش‌ها نشان داده است که گذراندن وقت با دوستان و اقوام، به رهاسازی اکسی-توسین، به‌عنوان نوعی مسکن طبیعی بدن کمک می‌کند. همچنین محققان اعلام کرده‌اند که احتمال بروز افسردگی و اضطراب در افرادی که روابط اجتماعی کمتری دارند، بیشتر است.

شنیدن موسیقی آرامش‌بخش

درمان استرس و اضطراب شدید با کمک موسیقی‌های آرامش‌بخش به‌سرعت انجام می‌شود. پس ساعاتی از روز را به شنیدن موسیقی‌های آرامش‌بخش اختصاص دهید.

تقویت مهارت نه‌گفتن

درست است که تمام عوامل استرس در کنترل ما نیست، اما می‌توان برخی از آن‌ها را تحت کنترل گرفت. یکی از راه‌های رفع استرس، تقویت مهارت نه‌گفتن است. در‌صورتی‌که وظایفی بیش از توان شما روی شانه‌هایتان گذاشته شده است، به آن‌ها نه بگویید!

درمان استرس و اضطراب شدید، راهکارهای بسیار دیگری نیز دارد. می‌خواهید با سایر روش‌های رفع استرس آشنا شوید؟ از مشاوره فردی کمک بگیریددر‌صورتی‌که درمان استرس و اضطراب شدید را جدی نگیرید، با خطر ابتلا به افسردگی روبه‌رو خواهید بود.  

اختلال افسردگی، چرا و چگونه؟

افسردگی یکی از عوارض اصلی عدم پیگیری درمان استرس و اضطراب شدید است. علائم افسردگی عبارت‌اند از:

 • احساس درماندگی و ناامیدی
 • نداشتن تمایل به انجام فعالیت‌های روزانه
 • تغییرات اشتها
 • تغییرات خواب
 • کاهش انرژی
 • خشم و عصبانیت
 • از‌خود‌بیزاری
 • نداشتن تمرکز

همان‌طور که مشاهده کردید، علائم افسردگی و استرس با هم تشابهاتی دارند. افسردگی شدید می‌تواند مشکلات بسیاری به وجود آورد. خودکشی یکی از اصلی‌ترین عواقب عدم پیگیری افسردگی است. پس باید برای درمان آن، به‌موقع اقدام کرد.مسائل فردی که ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شویم، کم نیست! اما با یک همراهی همه‌چیز حل می‌شود.

یاری وی، مشاوره تخصصی برای درمان استرس و اضطراب آنلاین. به کمک سامانۀ یاری وی می‌توانید با متخصصان مسائل فردی در ارتباط باشید. بدون نیاز به مراجعۀ حضوری، در محل زندگی، کار و یا هر موقعیتی که قرار دارید، برای درمان اضطراب و استرس آنلاین اقدام کنید.

افسردگی و علائم آن را جدی بگیرید و مطئمن باشید با کمک‌گرفتن از یک مشاور می‌توانید با تمام مسائل زندگی، در کمال آرامش روبه‌رو شوید. سری به صفحۀ مشاوران بزنید و برای دریافت مشاوره، از میان آن‌ها انتخاب کنید. فقط یک‌بار زندگی می‌کنید،حق زندگیِ با آرامش را از خودتان نگیرید.

سوالات متداول