ترس‌ها و لذت‌های اولین رابطه جنسی

معمولاً ترس‌ها و لذت‌های زیادی در اولین سکس وجود دارد و سوال‌های زیادی هم در ذهن طرفین نقش می‌بندد. ممکن است اولین رابطه جنسی در دوران دوستی رخ بدهد یا آشنایی و سکس از طریق سایت‌های دوستیابی شکل گرفته باشد. گاهی اوقات به دلیل اختلال‌های جنسی، رابطه زناشویی سرد می‌شود و به تقویت احتیاج دارد.

در هر صورت، اولین رابطه جنسی تجربه‌ای است که برای مدیریت و لذت‌بردن از آن به مشاوره و روان‌شناس احتیاج دارید. در این مطلب از وبلاگ یاری وی می‌خواهیم با ترس و لذت‌های اولین سکس آشنا شویم و دربارۀ ضرورت مراجعه به مشاور و سکس تراپیست صحبت کنیم.

سن مناسب اولین سکس چیست؟

بسیاری از نوجوانان برای اینکه شبیه هم‌ سن و سالانشان باشند، اولین رابطه جنسی را در سنین پایین تجربه می‌کنند؛ با این وجود تحقیقات روان‌شناسی نشان می‌دهد که بیشتر آن‌ها در سنین بالاتر اعتراف می‌کنند که ای کاش صبر می‌کردند و اولین سکس را دیرتر انجام می‌دادند. به‌طور کلی روان‌شناس‌ها توصیه می‌کنند که قبل از تجربۀ اولین سکس سؤال‌های زیر را از خودتان بپرسید.

قبل از شروع رابطه جنسی کاملا به خوئ مطمئن باشید

  • چه احساسی دارید؟
  • آیا پارتنرتان را دوست دارید؟
  • آیا او هم عشق و محبتش به اندازۀ شما است؟
  • آیا مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از بارداری را انجام داده‌اید؟
  • اگر حین اولین سکس نظرتان عوض شود، می‌توانید با خیال راحت نظرتان را بگویید؟

اگر پاسخ شما به سؤال‌های بالا مثبت است، زمان آن رسیده است که اولین رابطه جنسی را تجربه کنید. ولی در صورتی که به سؤال‌های زیر جواب مثبت دادید، هنوز زمان مناسب برای سکس‌کردن نرسیده است.

  • آیا از طرف دوست یا پارتنرتان تحت فشار هستید؟
  • آیا برای اینکه دوستانتان را تحت تاثیر قرار دهید، سکس می‌کنید؟
  • آیا از سکس برای نگه داشتن پارتنرتان استفاده می‌کنید؟

مشاورها و سکس تراپیست‌ها توصیه می‌کنند که پدر و مادرها آموزش مسائل جنسی به کودکان را نادیده نگیرند و مسائل جنسی را به کمک مشاور مرحله به مرحله به فرزندان یاد دهند.

با این آموزش‌ها، فرزندان شما اولین رابطه جنسی را آگاهانه‌تر تجربه می‌کنند. اگر در خصوص این آموزش‌ها به کمک احتیاج دارید، مشاورهای یاری وی می‌توانند به شما کمک کنند.

سعی کنید نکات مربوط به اولین رابطه ی جنسی را رعایت کنید

نکات مربوط به اولین رابطه جنسی

افسانه‌های زیادی در مورد اولین سکس وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند اولین سکس با درد همراه است. اگرچه این اتفاق با کمی اضطراب و ناراحتی همراه است؛ ولی نباید باعث درد شود.

سعی کنید حین رابطه خودتان را آرام کرده و ناراحتی‌ها را برطرف کنید. وسایل پیشگیری را هم فراموش نکنید. در مورد تجربه دخول دردناک، می‌توانید مطلب واژینیسموس را در مجله یاری وی مطالعه کنید.

بدن خودتان را بشناسید

برای شناخت بدنتان می‌توانید خودارضایی کنید. با خودارضایی لذت‌های جنسی را می‌شناسید و با بدنتان راحت‌تر می‌شوید. اگر می‌خواهید در اولین رابطه جنسی دخول واژینال را تجربه کنید، می‌توانید از انگشت‌ها و وسایل بازی جنسی برای شناخت احساستان استفاده کنید. ممکن است بعضی از موقعیت‌ها برای شما ناراحت‌کننده و برای پارتنرتان لذت‌بخش باشد. با خودارضایی و گفت‌وگو با پارتنرتان این تفاوت‌ها را درک می‌کنید.

درباره دغدغه‌ها و ترس‌هایتان با پارتنرتان صحبت کنید

کسی که اولین رابطه جنسی را با او تجربه می‌کنید، ممکن است همسر، دوست یا پارتنر شما باشد. فرقی نمی‌کند که با چه کسی رابطۀ جنسی را انجام می‌دهید، نکته مهم ارتباط آزاد و صادقانه است.

اگر عصبی هستید، با پارتنرتان صحبت کنید. به او بگویید که از درد اولین رابطه جنسی می‌ترسید. مطمئن شوید که هر دو حین سکس رابطه لذت‌بخش و مطلوبی را تجربه می‌کنید.

ترس و اضطراب در اولین رابطه جنسی

اگر می‌خواهید برای اولین بار رابطه جنسی را با دوست، همسر یا پارتنرتان تجربه کنید، احتمالاً هیجان‌زده هستید، ترسیده‌اید یا عصبی هستید. ممکن است تمام این احساسات را داشته باشید و این مسئله کاملاً طبیعی است.

عجله نکنید و با پارتنرتان راجع به حستان حرف بزنید. حرف‌نزدن اضطراب شما را بیشتر می‌کند. برای کم‌کردن اضطراب می‌توانید یک مکان آرام برای سکس انتخاب کنید و قبل از شروع رابطه عشق‌بازی کنید. با سرعت آرام پیش بروید تا اضطرابتان کم شود.

مکانی آرام برای اولین رابطه ی جنسی انتخاب کنید تا اضطرابتان کمتر شود

انتظارات واقعی داشته باشید

بهتر است در مورد رابطۀ جنسی و ارگاسم واقعیت‌ها را بپذیرید. ممکن است ارگاسم برای شما زمان بیشتری طول بکشد. صبرکردن‌های طولانی‌مدت طولانی قبل از رسیدن ارگاسم کاملاً طبیعی است، ولی همیشه لازم نیست خیلی صبر کنید.

خودتان و پارتنرتان را برای رسیدن به ارگاسم تحت فشار قرار ندهید. بسیاری از افراد در اولین سکس ارگاسم را تجربه می‌کنند، با این‌ حال این مسئله برای همه صدق نمی‌کند و اصلاً اشکالی ندارد.

سکس نوعی مهارت است و برای ماهرشدن در آن به تمرین احتیاج دارید؛ بنابراین از خودتان انتظار نداشته باشید که در اولین رابطه جنسی عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

با تمرین و مطالعه می‌توانید مهارت جنسی را تقویت کنید. در خصوص مشاوره جنسی و روابط زناشویی هم می‌توانید روی کمک مشاوران و سکس‌ تراپیست‌های یاری وی حساب کنید.

آرام جلو بروید

سکس بسیار لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است؛ به همین دلیل شاید در تجربه اولین رابطه جنسی بخواهید به سرعت پیش بروید. اما توصیه می‌کنیم که آهسته پیش بروید. نوع سکس شما مهم نیست. آرام باشید تا لذت رابطه جنسی را در لحظه احساس کنید.

در ابتدا از حرکت‌های آرام و نرم استفاده کنید و اگر هر دو رضایت داشتید، می‌توانید سرعتتان را بیشتر کنید. سرعت پایین در دخول هم اهمیت دارد. با این کار عضله‌های واژن یا مقعد زمان کافی برای استراحت‌کردن دارند و با حس دخول به آرامی آشنا می‌شوند.

برای اولین رابطه ی جنسی ارام پیش بروید

عشق‌بازی کنید

عشق‌بازی بهترین روش برای آماده‌کردن ذهن است و هشیاری بدن را حین اولین رابطه جنسی افزایش می‌دهد. به‌علاوه، با عشق‌بازی لذت سکس هم بیشتر می‌شود. ممکن است حین عشق بازی دچار نعوظ شوید یا واژن شما خیس شود، نترسید و به آرامی جلو بروید.

عشق‌بازی می‌تواند بوسه، آغوش، صحبت‌کردن راجع به سکس، سکس دهانی و رابطه جنسی در خواب باشد. برای بعضی‌ها مرز بین سکس و عشق‌بازی مشخص نیست. فراموش نکنید که هرکس تعریف مشخصی از سکس دارد و این تعریف برای همه یکسان نیست.

از روان‌کننده‌ها استفاده کنید

برای لذت‌بخش‌تر شدن اولین رابطه جنسی می‌توانید از روان‌کننده‌ها استفاده کنید. روان‌کننده‌ها سکس را راحت‌تر می‌کنند و درد را کاهش می‌دهند. اگر می‌خواهید در اولین سکس دخول را تجربه کنید، روان‌کننده‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. در صورتی که از کاندوم استفاده می‌کنید، روان‌کننده‌های روغنی مناسب نیستند. روغن‌ها ممکن است به کاندوم آسیب بزند.

موقعیت‌های مختلف را امتحان کنید

در اولین سکس موقعیت‌های راحت را انتخاب کنید. خودتان را درگیر اسم پوزیشن‌ها نکنید و راحت باشید. البته نوع موقعیت دو طرف به آلت‌ تناسلی و نوع سکس هم بستگی دارد.

با پارتنرتان صحبت کنید

در موقعیت‌های سکسی فیلم‌ها، معمولاً پارتنرها با هم صحبت نمی‌کنند؛ اما در حقیقت صحبت‌کردن حین سکس می‌تواند بامزه و لذت‌بخش باشد. می‌توانید سؤال‌های زیر را از پارتنرتان بپرسید.

«لذت می‌بری؟

راحتی؟

دوست داری این کارو بکنیم؟»

اگر در اولین رابطه جنسی احساس ناراحتی می‌کنید، به پارتنرتان بگویید. می‌توانید حین سکس استراحت کنید و نفسی تازه کنید یا موقعیت را تغییر دهید.

در آخر اینکه

احساسات خودتان را جدی بگیرید. اگر می‌ترسید یا اضطراب دارید، درمورد این مسائل با مشاور یا پارتنرتان صحبت کنید. فراموش نکنید که اعتماد و ارتباط کلید اصلی یک رابطه جنسی موفق است.

هر چقدر بیشتر مطالعه کنید و بدنتان را بشناسید، سکس اول تجربۀ لذت‌بخش‌تری خواهد بود. می‌توانید در این مسیر از خدمات مشاوره جنسی و روابط زناشویی یاری وی هم کمک بگیرید.

منابع:

www.healthline.com