آشنایی با دلایل و علایم خود ارضایی در کودکان

تا حالا به رفتارهای کودک ۲ تا ۶ ساله‌تان دقت کرده‌اید؟ احتمالاً فرزندتان بعضی وقت‌ها دستش را روی آلت تناسلی‌اش می‌گذارد، با آن بازی می‌کند و آن را ماساژ می‌دهد. آن‌ها با این کارها بدن خودشان را می‌شناسند.

در این مطلب از مجلۀ یاری وی می‌خواهیم راجع به خود ارضایی کودکان صحبت کنیم. اگر کودک شما هم چنین رفتارهایی دارد، بهتر است به جای عصبانی‌شدن روش درست برخورد با او را یاد بگیرید و دانش خودتان از تربیت جنسی کودکان را افزایش دهید.

نشانه های خود ارضایی در کودکان

تا سن ۵ یا ۶ سالگی، خود ارضایی کودک کاملاً طبیعی است. کودکان نسبت به بدنشان کنجکاو هستند و دوست دارند بدنشان را لمس کنند. وقتی بزرگ‌تر می‌شوند به تفاوت‌های بدن دختر و پسر علاقه‌مند می‌شوند.

از شش سالگی به بعد، احتمالاً شاهد خود ارضایی کودک در جمع خواهید بود. در این سن، آگاهی اجتماعی او بیشتر می‌شود و دوست دارد در جمع حضور پیدا کند. از نشانه های خود ارضایی در کودکان می‌توان به مالیدن بدن روی تخت یا مبل، دکتر بازی در خلوت، لمس آلت تناسلی و نقاط حساس بدن اشاره کرد.

از نشانه های خودارضایی در کودکان مالیدن بدنشان برروی تخت است

دلایل خود ارضایی در کودکان چیست؟

برای اینکه بهترین واکنش را به خود ارضایی در فرزندتان نشان دهید، باید دلایل خود ارضایی در کودکان را بشناسید. کشف، رشد، مقابله، اجبار و رهایی از تروما دلایل خود ارضایی در کودکان هستند.

بعضی از دلایل مثل کشف، رشد و مقابله جزو علت‌های طبیعی خود ارضایی به حساب می‌آیند و از نظر روان‌شناس‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند. ما هر یک از این دلایل را به تفکیک توضیح می‌دهیم.

کودکان می‌خواهند بدن خودشان را کشف کنند

بچه‌ها همواره دنبال کشف جهان اطرافشان هستند. آن‌ها به دست‌هایشان نگاه می‌کنند و متوجه می‌شوند که این دست‌ها مال آن‌ها است. فرزند شما مدام در حال مشاهده و شناخت است. او بستنی را می‌چشد، شناکردن یاد می‌گیرد و شناخت بدنش هم جزوی از این اکتشاف است.

بیشتر بچه‌ها متوجه می‌شوند که با مالیدن اندام خصوصی بدنشان احساس لذت می‌کنند. شاید باورتان نشود؛ ولی حتی جنین هم داخل رحم به آلت تناسلی‌اش دست می‌زند و هیچ اشکالی ندارد. خود ارضایی کاملاً طبیعی است و هیچ نگرانی‌ای در مورد آن وجود ندارد؛ مگر اینکه همراه رفتارهای دیگر باشد.

خودارضایی در کودکان امری خودارضایی در کودکان طبیعی است به جز وقتی که با رفتارهای دیگر همراه می شود

فرزند شما با خود ارضایی رشد می‌کند

با گذشت زمان، خود ارضایی با مفاهیمی مثل سکس، انسانیت و روابط ربط پیدا می‌کند. آگاهی کودک شما بیشتر می‌شود و اگر از نظر جنسی درست تربیت شود، رفتارهای درست و نادرست را یاد می‌گیرد.

اگر از منظر رشد جنسی به خود ارضایی نگاه کنید، این کار مسیری برای تکامل ماهیت جنسی است. کودک شما با ماساژ آلت تناسلی و بازی‌کردن با آن جنسیت و ماهیتش را درک می‌کند.

رهایی از اضطراب با خود ارضایی

گاهی اوقات خود ارضایی در فرزند شما با تجربۀ عاطفی همراه است. خود ارضایی در کودکان باعث تغییر خلق‌وخو می‌شود. شاید کودک شما عصبانی است، حوصله‌اش سر رفته است یا دچار ناراحتی شده است و با مالیدن آلت تناسلی‌اش به تخت احساسات بدش را دور می‌زند.

خود ارضایی در کودکان باعث شادی و آرامش هم می‌شود و استرس آن‌ها را کمی می‌کند. اگر تنها راه‌حل کودک یا نوجوان شما برای رهایی از اضطراب، خود ارضایی باشد، آن وقت باید نگران باشید و برای حل مشکل او به روانشناس مراجعه کنید.

گاهی اوقات کودکان برای رهایی از اضطراب حودارضایی انجام می دهند

تکرار بیش‌ازحد خود ارضایی برای رهایی از ترس و ناامیدی

در این حالت خود ارضایی با فعالیت‌های ارزشمند و روزانه کودک تداخل پیدا می‌کند. تعداد دفعات انجام خود ارضایی زیاد است و فرزند شما از آن برای رهایی از ناامیدی و ترس استفاده می‌کند.

خود ارضایی یکی از عواقب تروما در کودک

یکی از عوامل خود ارضایی کودکان تروما است. اگر به کودک شما تجاوز شده باشد، ممکن است از خود ارضایی برای مقابله با تروما استفاده کند. البته تروما فقط تجاوز جنسی نیست و می‌تواند حوادثی مثل از دست‌دادن پدر و مادر هم باشد.

در مواجهه با خود ارضایی در کودکان چه رفتاری نشان دهید؟

با شناخت عوامل خود ارضایی می‌توانید رفتار مناسب‌تری نشان دهید و زودتر تصمیم بگیرید. اگر در این مسیر سردرگم شدید و نمی‌دانید چه واکنشی نشان دهید، می‌توانید روی کمک روانشناس های یاری وی حساب کنید.

خود ارضایی کودک طبیعی است

در بیشتر مواقع، خود ارضایی کودک شما طبیعی است و پیچیدگی خاصی ندارد. لازم نیست نگران باشید. او در مسیر رشد و بلوغ جنسی قرار دارد. اگر با کمک روان‌شناس‌های متخصص روش درست تربیت جنسی کودکان را یاد بگیرید، فرزند شما رفتارهای جنسی مضر را می‌شناسد و به ماهیت جنسی خودش افتخار می‌کند. در این حالت، خود ارضایی هیچ اشکالی ندارد.

البته، ممکن است کودک در جمع خانواده یا دوستان به اندام تناسلی‌اش دست بزند. در چنین مواقعی، به جای اینکه عصبانی شوید و رفتار تندی نشان دهید؛ به آرامی به او بگویید که اندام خصوصی را فقط در خلوت خودش لمس کند.

می‌توانید به او بگویید «لطفاً این کار را در اتاق خودت یا دست‌شویی انجام بده.» بهتر است با کمک مشاور تربیت جنسی کودک را شروع کنید. راجع به بدن، حریم خصوصی و امنیت با او صحبت کنید. در سنین بالاتر، می‌توانید دربارۀ سکس، تولید مثل، هویت جنسی و روابط با او حرف بزنید.

کودکان در روند رشد,برای شناسایی بدن خود خودراضایی می کنند که این امری طبیعی است

خود ارضایی روشی برای مقابله با احساسات ناخوشایند

مقابله با کمک خود ارضایی می‌تواند سالم یا ناسالم باشد. اگر علت رفتارهای جنسی فرزند شما رهایی از اضطراب و عصبانیت است، می‌توانید با او در مورد روش‌های مقابله صحبت کنید. به جای اینکه روی متوقف‌کردن خود ارضایی تمرکز کنید، روش‌های مقابله را به کودک یاد دهید.

فرزند شما می‌تواند برای رهایی از استرس سراغ بازی‌های ویدیویی برود، کتاب بخواند، ورزش کند، نفس عمیق بکشد و موسیقی بنوازد. روش‌های مقابله از پرخاشگری کودکان جلوگیری می‌کند، ولی نمی‌تواند عامل اصلی اضطراب را حل کند.

خود ارضایی بیش‌ازحد

اگر فرزند شما رفتارهای جنسی را مدام تکرار می‌کند، احتمالاً این رفتارها ریشه در اضطراب، ترس یا یک حادثه بد دارند. در چنین مواقعی، بهتر است عامل اصلی تروما را پیدا کنید و بعد سراغ کاهش رفتار جنسی فرزندتان بروید.

اگر از فرزندتان حمایت کنید، احتمالاً خود ارضایی او کمتر می‌شود. با کمک مشاور و روانشناس‌های متخصص یاری وی‌ می‌توانید مسیر آموزش جنسی به کودک را شروع کنید. هرچقدر فرزند شما آگاه‌تر باشد، رفتارهای خطرناک کمتری هم انجام می‌دهد.

در آخر اینکه

خود ارضایی در کودکان همگام با رشد و شناخت هویت کودک است. اگر در مواجهه با رفتارهای جنسی کودک عصبانی شوید و او را از خود ارضایی بترسانید، ممکن است رفتارهای او تشدید شوند. به‌علاوه، اجازه دهید فرزندتان بدنش را کشف کند. پس فرصت خود ارضایی و شناخت را از او نگیرید. برای آشنایی بیشتر با آموزش مسائل جنسی به کودک، می‌توانید از مشاورهای یاری وی کمک بگیرید.

منبع:

www.healthychildren.org