روبه‌روشدن با این مسئله که شخصی که برای تمام زندگی‌تان به او اعتماد کرده‌اید، شخص دیگری را به شما ترجیح داده است، ممکن است تمام زندگی‌تان را تحت‌تأثیر قرار دهد. اما واکنش شما بعد از مطلع‌شدن از این موضوع چیست؟ آیا شما بعد از مواجه‌شدن با این موضوع زندگی خود را رها می‌کنید، یا شانس مجددی به خود بعد از خیانت خواهید داد؟  

آیا خیانت به‌معنای پایان زندگی مشترک است؟

آیا بعد از خیانت می‌شود زندگی کرد؟ آیا بخشیدن خیانت همسر راه درستی برای ادامۀ رابطه است؟ گاهی‌اوقات درد خیانت برای گروهی از افراد نقطۀ عطفی در رابطه است. آن‌ها پس از مواجه‌شدن با خیانت تصمیماتی جدی برای ادامۀ مسیر رابطۀ خود می‌گیرند.

نکتۀ مهم در این موارد، ادامۀ مسیر بعد از خیانت است. تمام رابطه‌ها بعد از خیانت به جدایی ختم نمی‌شوند. گاهی این نقطۀ عطف موجب رشد مجدد رابطه از همان نقطه خواهد شد. رابطۀ شکسته‌شده و از‌هم‌پاشیده می‌تواند بعد از خیانت دوباره شکوفا شود و با رسیدگی و توجه به رابطه، دوباره جوانه بزند. اما برای شروع دوبارۀ یک رابطه و ترمیم آن بعد از خیانت چه باید کرد؟ در ادامۀ این مطلب به بررسی شرایط لازم برای بازگشت به رابطه بعد از خیانت می‌پردازیم.

خیانت‌کردن باید متوقف شود

 خیانت در زندگی زناشویی

متخصصان می‌گویند برای اینکه یک زوج بتوانند به مسیر خود بعد از خیانت ادامه دهند، باید تلاش زیادی از سمت هر دوی آن‌ها صورت بگیرد. در اولین قدم، مهم‌ترین مسئله این است که خیانت به شوهر یا زن باید به‌سرعت پایان پیدا کند. شخصی که خیانت به همسر خود را متوقف نکند، نمی‌تواند دوباره از او انتظار اعتماد داشته باشد.

کارکردن روی رابطۀ دو نفر و زمان‌گذاشتن برای حل مشکلات بعد از خیانت، در زمانی که مشکل اصلی هنوز پابرجاست، غیرممکن است. بنابراین اولین گام برای ترمیم این رابطه و بخشیدن خیانت همسر پایان‌یافتن رابطۀ فرعی است. این اولین‌ گام برای دلجویی بعد از خیانت است.همچنین باید دلایل اصلی خیانت در زندگی زناشویی با کمک مشاور پیدا شده و برطرف شود.

اعتمادی که باید از ابتدا ساخته شود

خیانت یک آسیب جدی به اعتماد شخص مقابل وارد می‌کند. کسی که فریب‌ خورده است، معمولاً تلاش می‌کند تا تمام واقعیت را متوجه شود. ممکن است این شخص بعد از خیانت همواره در پی کشف یک رابطۀ جدید در زندگی همسر یا شریک احساسی خود باشد.

این یکی از انواع نحوه برخورد با خیانت به شمار می‌رود که برای افراد، بسیار آسیب‌زاست. برای جبران این مشکل، فردی که مرتکب خیانت شده است باید کاملاً صادق باشد، حتی اگر این صداقت به همسر او آسیب برساند. ادامۀ کتمان حقیقت می‌تواند آسیب بیشتری به اعتماد شخص مقابل وارد کند.

این کسب مجدد اعتماد می‌تواند شامل کارهایی مثل اجازۀ بررسی تلفن همراه باشد. اگرچه این رفتار ایده ال نیست، اما فردی که به او خیانت شده، نیاز به بازسازی‌شدن اعتمادش به شخص مقابل دارد. اینکه او بتواند بعد از خیانت تلفن همراه همسر یا نامزد خود را بررسی کند، می‌تواند برایش اطمینان‌بخش باشد.

موضوعات اساسی و مشکلات جدی رابطه بررسی شوند

اقدام جدی بعد از خیانت، بررسی کامل یک رابطۀ آشفته است. داشتن یک رابطۀ آشفته احتمالاً بهانۀ خوبی برای یک خیانت نیست. اما با داشتن اطلاعات وسیعی دربارۀ مشکلات این رابطه، می‌توان گام‌های محکم‌تری برای بهبود آن برداشت. بسیاری از افرادی که با خیانت مواجه می‌شوند، به دنبال جواب این سؤال هستند که بعد از خیانت چه کنیم و آیا بعد از خیانت می‌شود زندگی کرد؟ پاسخ سؤال فوق این است که شما باید ریشه‌های رابطۀ خود را تحکیم کنید. باید از سرزنش‌کردن امتناع کنید و مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا دهید.

نکتۀ مهم این است که در این میان، فقط فردی که مرتکب خیانت شده است نیاز به ارتقای مهارت‌های زندگی خود ندارد. هر دو نفر باید برای برقراری یک ارتباط بهتر بعد از خیانت تلاش کنند. دستیابی به این ارتباط سالم نیازمند صبر و شکیبایی و درک درست از روند این بهبودی است.

دست در دست هم از ابتدا شروع کنید

سرانجام، زن و شوهر باید اساساً روابط خود را از نو بسازند. این زوج‌ها باید بخش‌هایی از مشکلات و آسیب‌های رابطۀ خود را رها کنند و رابطۀ خود را به سمت پویایی جدیدی پیش ببرند. کارشناسان معتقدند زوجین زمانی می‌توانند بعد از خیانت به رابطۀ خود ادامه دهند که بخواهند. آن‌ها می‌توانند بعد از خیانت و یک رابطۀ شکست‌خورده کنار هم بمانند و رشد کنند.

اگر نخواهند رابطۀ خود را به هر دلیلی پیش ببرند و احساس نیاز به ادامۀ رابطه نداشته باشند، هرگز نمی‌توانند آسیب‌های ناشی از این خیانت را در خود بهبود دهند.

آیا زوج‌درمانی بعد از خیانت به‌معنای نجات رابطه است؟

 مسیر-زندگی-مشترک-بعد-از-خیانت

هرچند که بهترین نتیجه برای یک زوج‌درمانی بعد از خیانت، رسیدن دوباره به رابطه‌ای صحیح و شاد است، اما گاهی ممکن است این رابطه به پایان خود رسیده باشد. اگر این زوج‌ها فرزندی داشته باشند، بعد از جدایی نیازمند داشتن رابطۀ سالم هستند. این افراد باید یاد بگیرند که بعد از جدایی، به خاطر داشتن فرزند، به رابطۀ خود به‌عنوان والدین یک فرزند ادامه دهند. اگر آن‌ها موفق به برقراری این ارتباط مسئولانه باشند، کاملاً به یک رابطۀ موفقیت‌آمیز بعد از جدایی دست پیدا کرده‌اند.

یاری وی در روزهای حساس بعد از خیانت همراه شماست.

بازسازی اعتماد بعد از خیانت اگرچه برای همۀ افراد دشوار است، اما گاهی ارزش حفظ و بهبودی رابطه با کسی که دوستش دارید، بیشتر است. همان‌طور که فروید می‌گوید: «ما هرگز در برابر رنج‌ها مانند وقتی که کسی را دوست داریم بی‌دفاع نیستیم.» شما نمی‌توانید در این مسیر به‌تنهایی قدم بردارید.

مشاوره برای خیانت همسر با یک روان‌شناس و یا مشاور می‌تواند بار زیادی را از دوش شما بردارد. تیم یاری وی با داشتن بهترین مشاوران و روان‌شناسان این حوزه همواره در کنار شماست. برای داشتن رابطه‌ای سالم، مراقبت و نگهداری از رابطه و بهبود آن بعد از خیانت می‌توانید روی کمک ما در یاری وی حساب کنید.

شما می‌توانید جلسۀ مشاورۀ خود را به‌صورت چت متنی، صوتی و یا تصویری برگزار کنید و نوید یک زندگی از‌نو‌ساخته‌شده را به خودتان بدهید.