روابط اجتماعی

تعداد : 9 مشاور

برای بهبود روابط اجتماعی به سراغ راه‌های دشوار نروید

 

لیست مشاوران حوزه روابط اجتماعی

 

مهارت ارتباط موثر با دیگران را یاد بگیرید.

پژوهشگران می‌گویند آدم‌ها حدود 13هزار تا 20هزار کلمه در هر روز صحبت می‌کنند. صحبت‌هایی که شامل درخواست‌ها، بیان احساسات، توضیح و تفسیر رویدادها و اشیا، دستور و انکار و نفی، خبردادن و... است. صحبت‌کردن برای عمدۀ افراد ساده و پیش‌پاافتاده است، اما زمانی که می‌خواهیم از میان این حرف‌ها ارتباط موثر با دیگران را بسنجیم، گفت‌وگوها از اعتبار می‌افتند. واقعیت این است که بسیاری از ما صحبت‌کردن را خیلی خوب بلدیم، اما در مهارت های ارتباطی و ارتباط موثر با دیگران چندان موفق عمل نمی‌کنیم.

اگر مدام با مجموعه‌ای از سوء‌تفاهم‌ها، جروبحث‌های کلامی، ناامیدی از ارتباط با دیگران، انزوا و حضورپیدا‌نکردن در اجتماع سروکله می‌زنید، شاید وقت آن است که یک بار روی مهارت‌های ارتباطی خود نورافکن بیندازید و به سراغ یادگیری راه‌های بهبود و تقویت ارتباط اجتماعی بروید. باور کنید که بهبود روابط اجتماعی امری اکتسابی است و همۀ افراد می‌توانند آن را با تمرین یاد بگیرند.

ارتباط موثر با دیگران چه ویژگی‌هایی دارد؟

افرادی که مهارت برقراری ارتباط موثر را یاد گرفته‌اند، اصولاً از هیچ مذاکره و ارتباطی واهمه ندارند. به‌جای آنکه زمان خود را صرف فکرکردن دربارۀ سوء‌تفاهم‌های رفتاری یا توضیح مکرر دربارۀ درخواست‌هایشان بکنند، به دلیل داشتن توانایی حل مسئله، فن بیان، زبان بدن قوی، بیان صحیح احساسات و انتقال واضح پیام، روابط اجتماعی خود را توسعه می‌دهند.

ذات همۀ انسان‌ها از انزوا و گوشه‌گیری فراری است، اما امروزه بخشی از مردمان دنیا، گوشه‌گیری و ترک اجتماعات را به‌عنوان گزینه‌ای برای زیستن انتخاب کرده‌اند. گرچه حوادثی مانند شیوع ویروس کرونا، شکل ارتباطات را تغییر داد و اجتماعات در شکل رایج آن از بین رفته است، اما همچنان مهارت های ارتباطی و بهبود روابط اجتماعی شرط اساسی برای سلامت روانی و زندگی با کیفیت است.

به‌صورت خلاصه، نتیجۀ ارتباط موثر با دیگران آن است که:

 • باعث رشد و توسعۀ ارتباطات می‌شود.
 • احساسات، صادقانه و صحیح بیان و درک می‌شود.
 • طرفین ارتباط می‌توانند اطلاعات را به‌خوبی به هم منتقل کنند.
 • سوء‌برداشت‌ها و سوء‌تفاهم‌ها جایی در ارتباط ندارند و همدلی و درک متقابل در روابط بین فردی وجود دارد.
 • اعتماد‌به‌نفس و عزت نفس افراد در ارتباطات تقویت می‌شود.
 • توانایی حل مسئله و رویارویی با چالش‌ها به یک امر زیستی ساده تبدیل می‌شود.

 

راه‌های بهبود و تقویت روابط اجتماعی چه مواردی هستند؟

وقتی به سراغ تکنیک‌های برقراری ارتباط موثر و بهبود روابط اجتماعی می‌روید، باید حتماً توجه کنید که این مهارت‌ها باید در شما درونی شوند. به عبارتی دیگر، زندگی خود را برپایۀ بهبود و تقویت روابط اجتماعی تغییر دهید. ممکن است به‌اشتباه تصور شود که یادگرفتن مهارت ارتباط موثر با دیگران برای رسیدن به اهداف شخصی یا تجاری عالی است، حال آنکه این تکنیک‌ها امکان زیست سالم روانی در اجتماع را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 • خودتان را خوب بشناسید. شما باید روی احساسات، علایق، نیازها و دردهای خود مسلط باشید. خودشناسی به شما کمک می‌کند که در ارتباط با دیگران، رفتار خود را مدیریت کنید و انتخاب‌های درستی داشته باشید.
 • مهارت گوش‌دادن فعال را یاد بگیرید. شش‌دانگ حواستان پیش طرف مقابل باشد. اگر بخشی از صحبت او را متوجه نشدید، سؤال کنید، اگر جایی نیاز به تأیید است، حتماً بیان کنید.
 • ساده و شفاف صحبت کنید. مهارت ارتباط مؤثر را با سخنرانی کاریزماتیک و تخصصی اشتباه نگیرید. هدف از تقویت روابط اجتماعی، ساختن روابط پایدار و صمیمی است. قرار نیست کسی با گفتن کلمات و اصطلاحات پیچیده، خودنمایی کند. روابط اجتماعی شما طیف وسیعی از افراد اعم از همسر، فرزندان، دوستان، همکاران، مشتریان، همسایه‌ها و... را در بر می‌گیرد.
 • صداقت داشته باشید. هیچ چیزی بهتر از صداقت، پایه‌های روابط را استوار نمی‌کند.
 • از زبان بدن در ارتباطات استفاده کنید. دست‌ها، حالت‌های صورت، حرکت‌های بدنی و... تکمیل‌کنندۀ کلام و ارتباط شماست. حتی در برخی از مواقع، فقط زبان بدن ارتباط را می‌سازد یا آن را به‌کلی ویران می‌کند.
 • برای شروع ارتباط پیش‌قدم شوید. پیش‌داوری‌ها و قضاوت را رها کنید و وارد اجتماع شوید. درخواست خود را با دیگران مطرح کنید. قرار نیست شما به‌جای دیگران فکر کنید، بلکه وظیفۀ شما، بیان درخواست و شروع ارتباط است.
 • نحوۀ بیان احساسات خود را یاد بگیرید. برای بیان صحیح احساس باید چهار گزاره را در نظر بگیرید. اول توصیف رفتار طرف مقابل، دوم بیان احساس، سوم بیان فکر زیربنایی و چهارم بیان درخواست به شکل مثبت و عینی.

برای مثال: «از اینکه این عکس جدید از کارت رو برام فرستادی (توصیف رفتار مقابل) خیلی خوشحال شدم (بیان احساس). فکر می‌کنم توی کارت خیلی رشد کردی (بیان فکر زیربنایی)، لطفاً از این به ‌بعد باز هم برام از کارهات عکس بفرست (بیان درخواست به شکل مثبت و عینی).»

 • از روابط خود مراقبت کنید. شروع یک ارتباط شاید ساده به نظر بیاید، اما قطعاً تداوم آن نیازمند صرف انرژی و احساس است؛ بنابراین برای طرفین ارتباط ارزش قائل شوید و با اولین اختلاف، ارتباط را از بین نبرید. این ارتباط می‌تواند یک رابطۀ کاری، دوستی یا همکاری باشد. برای حفظ ارتباط، احترام متقابل و محبت و آسیب‌شناسی پیوسته را فراموش نکنید.

 

دریافت مشاورۀ بهبود روابط اجتماعی از یاری وی

مهارت برقراری ارتباط موثر گاهی‌اوقات با تغییر شرایط جغرافیایی، کاری و حتی سن و سلامت دستخوش دگرگونی می‌شود. برخی از اختلالات خلقی نیز زمینه‌ساز این موضوع است؛ مثلاً استرس‌ها و اضطراب‌ها، افسردگی، وابستگی و... فرد را در برقراری ارتباط ناتوان می‌کند. خوشبختانه راه‌حل‌های زیادی برای این مسئله وجود دارد.

سامانۀ تخصصی روان‌شناسی یاری وی این امکان را فراهم آورده است که شما در هر کجای این کرۀ خاکی که باشید، به‌صورت آنلاین، تصویری، تلفنی یا چت متنی با روان‌شناسان سامانۀ یاری وی گفت‌وگو کرده و دغدغه‌های خود را مطرح کنید. روان‌شناسان یاری وی، جمعی متشکل از متخصصان تراز اول علم روان‌شناسی، در کنار شما هستند.

چرا yariway؟

مزیت‌ و برتری‌های یاری‌وی نسبت به سایرین

پرداخت ارزی امن از درگاه معتبر PayPal

دریافت بهترین مشاوره با هزینه کم

امکان استفاده از روانشناسان هم‌زبان و هم‌فرهنگ خود

امکان مشاوره گرفتن محرمانه در هرلحظه و هرجا

سوالات متداول

نظرات کاربران