مشاوره استرس و اضطراب

تعداد : 13 مشاور

با مشاوره استرس و اضطراب آرامش زندگی خود را بدست آورید

لیست مشاوران حوزه مشاوره استرس و اضطراب

دکتر-بابایی

دکتر سعید بابایی

شماره پروانه : 5773

دکتری روانشناسی عمومی

دکتر-پیر حسینلو

دکتر سعیده پیر حسینلو

شماره پروانه : 979

دکتری روانشناسی تربیتی

خانم-آقایی

خانم منصوره آقایی

شماره پروانه : 11507

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

خانم-عظیمی

خانم عذرا عظیمی

شماره پروانه : 9790

کارشناس ارشد

دکتر-کاویان‌فر

دکتر حسین کاویان‌فر

شماره پروانه : 21298

دکتری روانشناسی تربیتی

دکتر-آریان سپهر

دکتر فاطمه آریان سپهر

شماره پروانه : 25605

دکترای تخصصی روانشناسی

دکتر-معینی

دکتر زهره معینی

شماره پروانه : 7353

دکتری روانشناسی

خانم-خلفائیان

خانم نگار خلفائیان

شماره پروانه : 46671

کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی

دکتر-بهرامی

دکتر منصوره بهرامی

شماره پروانه : 7011

دکتری روانشناسی تربیتی

دکتر-هاشمی

دکتر الهه هاشمی

شماره پروانه : 20446

دکتری روانشناسی بالینی

دکتر-آزادی

دکتر علیرضا آزادی

شماره پروانه : 40038

دکتری روانشناسی بالینی

خانم-جهانی

خانم الناز جهانی

شماره پروانه : 29149

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

خانم-شریفی

خانم فرنگیس شریفی

شماره پروانه : 5110

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

مشاوره اضطراب و استرس توسط برترین روان‌شناسان ایران

اضطراب احساسی آشنا برای تمام افراد است. همه گاهی این احساس را تجربه می‌کنند و این کاملاً طبیعی است؛ اما گاهی اضطراب بیش از یک احساس عادی می‌شود و بر زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. تأثیر اضطراب و استرس بر زندگی می‌تواند آن‌قدر زیاد باشد که به اختلال تبدیل شود و برای رفع آن نیاز به دریافت مشاوره استرس و اضطراب خواهد بود.

اختلالات اضطرابی می‌تواند شدت متفاوتی داشته باشند. اضطراب و استرس شدید حتی گاهی باعث علائم فیزیکی در افراد می‌شود. همچنین اختلال اضطراب که دسته‌ای از اختلالات سلامت روان را شامل می‌شود، می‌تواند منجر به عصبی بودن، ترس، دلهره و نگرانی مفرط شود.

زندگی با اضطراب  و استرس

در ابتدا خوب است با احساس اضطراب آشنا شویم و تفاوت آن با اختلال اضطرابی را بشناسیم. انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA) اضطراب را این‌گونه تعریف می‌کند: «احساساتی که با احساس تنش، افکار نگران، و تغییرات فیزیکی مانند افزایش فشار خون مشخص می‌شود». البته تمام اضطراب‌هایی که ما در بازه‌های مختلف از زندگی خودمان تجربه می‌کنیم جز اختلالات اضطرابی طبقه‌بندی نمی‌شوند.

اضطراب یک پاسخ پیچیده به تهدیدات واقعی یا درک شده است. این احساس می‌تواند شامل تغییرات شناختی، فیزیکی و رفتاری با منبع مشخص باشد. وجود یک خطر واقعی یا درک شده باعث هجوم آدرنالین (یک هورمون و پیام‌رسان شیمیایی در مغز) می‌شود و آدرنالین به خودی خود باعث ایجاد واکنش‌های اضطرابی می‌شود. اگر مشکل جدی شود مشاوره اضطراب و استرس آنلاین می‌تواند کمک زیادی به فرد کند.

برخی از افراد ممکن است این واکنش را در موقعیت‌های اجتماعی دشوار یا پیرامون رویدادها یا تصمیم‌های مهم تجربه کنند. گاهی اوقات مدت یا شدت احساس اضطراب با محرک اصلی یا عامل استرس‌زا نامتناسب است. حتی ممکن است اضطراب باعث علائم فیزیکی مانند افزایش فشار خون و حالت تهوع شود.

علائم شدید ناشی از اضطراب که زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد به یک اختلال اضطرابی تبدیل می‌شوند. اضطراب گاه به گاه مشکلی ندارد. اما اختلالات اضطرابی متفاوت هستند و ممکن است برای رفع آن نیاز به مشاوره استرس برای فرد باشد. آنها گروهی از بیماری‌های روانی هستند که باعث اضطراب و ترس دائمی و طاقت‌فرسا می‌شوند.

اضطراب بیش از حد می‌تواند باعث شود که از محل کار، مدرسه، گردهمایی‌های خانوادگی و سایر موقعیت‌های اجتماعی که ممکن است علائم شما را تحریک یا بدتر کنند، اجتناب کنید. البته این مشکل پیچیده بدون راه‌حل باقی نمانده است. با درمان، بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌توانند احساسات خود را مدیریت کنند.

استرس یا اضطراب؟ تفاوت این دو مفهوم چیست؟

گاهی می‌شنویم که واژه‌های استرس و اضطراب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند گاهی نشانه‌های مشترکی بین این دو حس وجود دارد؛ اما در بسیاری از منابع این دو احساس جدای از یکدیگر تعریف می‌شوند. مرز باریکی بین استرس و اضطراب وجود دارد که در جلسات مشاوره اضطراب و استرس به‌درستی بررسی خواهند شد.

هر دو واکنش‌های احساسی هستند، اما استرس معمولاً توسط یک محرک خارجی ایجاد می‌شود. محرک می‌تواند کوتاه مدت باشد، مانند ضرب‌الاجل کاری یا دعوا با یکی از عزیزان حتی عوامل طولانی‌مدت‌تر مانند ناتوانی در کار، تبعیض یا بیماری مزمن هم باعث احساس استرس می‌شوند.

افراد تحت استرس علائم روحی و جسمی مانند تحریک پذیری، عصبانیت، خستگی، درد عضلانی، مشکلات گوارشی و مشکل در خواب را تجربه می‌کنند. از سوی دیگر، اضطراب با نگرانی‌های مداوم و بیش از حد تعریف می‌شود که حتی در غیاب یک عامل استرس‌زا از بین نمی‌روند. اضطراب منجر به مجموعه‌ای تقریباً مشابه از علائم استرس می‌شود: بی‌خوابی، مشکل در تمرکز، خستگی، تنش عضلانی و تحریک‌پذیری.

استرس مثبت هم وجود دارد

همیشه دربارة اثرات منفی استرس بر بدن می‌خوانیم؛ آن‌قدر که گاهی هیچ نکتة مثبتی در احساس فشار و استرس نمی‌بینیم. اما استرس همیشه بد و منفی نیست. احساس فشار در مواقعی که قرار است کار مثبتی انجام دهیم یا تجربة جدیدی کسب کنیم طبیعی است.

به تمام استرس‌های قبل از سفر، ازدواج یا بچه‌دار شدن فکر کنید. استرس مثبت باعث نمی‌شود که فرد عمیقاً آشفته شود، بلکه باعث می‌شود هشیاری فرد بیشتر شود و بتواند تمرکز بیشتری داشته باشد. وجود مقداری از این استرس‌ها نه تنها طبیعی بلکه مفید است. موضوع زمانی اشکال دارد که استرس طولانی، منفی و آسیب‌زا باشد.

انواع اضطراب و استرس

اختلالات اضطرابی و مشکلات استرس زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد خیلی بیش از آنچه تصورش را می‌کنید. طبق گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA)، حدود 40 میلیون نفر در ایالات متحده به اختلال اضطراب مبتلا هستند. این اختلال شایع‌ترین گروه بیماری‌های روانی در کشور است. با این حال، تنها ۳۶٫۹ درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب تحت درمان قرار می‌گیرند.

اختلالات اضطرابی انواع متفاوتی دارند. برای آنکه متوجه شوید که مشکل دقیقاً از کجا ناشی می‌شود و بهترین راهکار برای حل مشکل نیست باید به یک مشاور مجرب مراجعه کنید. گروه یاری‌وی با کمک متخصصین زبده آمادة ارائة مشاوره استرس و اضطراب است. شناخت انواع اضطراب می‌تواند به پیدا کردن راهکارهای درمان کمک کند.

اختلال اضطراب فراگیر: در هنگام درگیری با این اختلال فرد بدون دلیل یا با یک دلیل ساده و نه خیلی مهم احساس نگرانی و تنش بیش از حد و غیرواقعی می‌کند. افراد مبتلا به این اختلال نمی‌توانند ترس و نگرانی خود در مورد مسائل روزمره مانند تحصیل، کار، خانواده یا پول را کنترل کنند و دائماً اضطرابی نامعقول را تجربه می‌کنند. مشاوره اضطراب به همراه در مان‌های دیگر می‌تواند کمک‌کننده باشد.

اختلال هراس: حمله پانیک یا وحشت‌زدگی نوعی از اختلال اضطرابی است که با احساس ترس شدید و ناگهانی همراه است. در طول حمله پانیک ممکن است عرق کنید، درد قفسه سینه داشته باشید و دچار تپش قلب شوید. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید در حال خفگی یا حمله قلبی هستید.

به بسیاری از افراد که چنین حملاتی را تجربه می‌کنند احساس مرگ قریب‌الوقوع دست می‌دهد. البته در حمله پانیک احتمال سکتة قلبی و مرگ وجود ندارد و عوارض جسمی آن به طور معمول طولانی نیستند. برای کمک به این افراد دارودرمانی و به تناسب آن مشاوره استرس پیشنهاد می‌شود.

اختلال اضطراب اجتماعی: این اختلال فوبیای اجتماعی نیز نامیده می‌شود.  بسیاری از افراد در موقعیت‌های اجتماعی روزمره احساس اضطراب شدید می‌کنند. این اضطراب می‌تواند با احساساتی مانند نگرانی در مورد اینکه دیگران شما را قضاوت کنند یا خجالت و استرس همراه باشد.

آگورافوبیا: ترس از فضای باز و محیط‌های شلوغ نوعی از اضطراب اجتماعی است که می‌تواند باعث ایجاد ترس و اضطراب شدید در محیط‌های شلوغ شود. افراد دچار این مشکل احساس می‌کنند در صورت بروز یک موقعیت اضطراری در این محیط‌ها برای فرار کردن یا کمک گرفتن شرایط سخت خواهد بود.

اضطراب جدایی: بچه‌های کوچک تنها کسانی نیستند که از رفتن یکی از عزیزانشان احساس ترس یا اضطراب می‌کنند. هر کسی ممکن است به اختلال اضطراب جدایی مبتلا شود. برای افرادی که مهاجرت را تجربه کرده‌اند و در یک محیط جدید با فرهنگ ناآشنا قرار گرفته‌اند تجربة چنین احساساتی محتمل است. افراد مبتلا به اختلال جدایی ممکن است مدام نگران از دست دادن عزیزانشان شوند.

اگر مهاجرت کرده‌اید ممکن است به دنبال مشاوری باشید که فرهنگ و زبان شما را بداند. در صورت نیاز به جلسات مشاوره استرس و اضطراب توسط برترین روان‌شناسان ایران گروه یاری‌وی بهترین امکانات را در اختیار شما قرار خواهد داد. مشاوران یاری‌وی در هر کجای دنیا که باشید به شما خدمات ارائه می‌دهند.

اختلال اضطراب ناشی از دارو: اضطراب همیشه دلایل اجتماعی ندارد گاهی علت آن در مصرف یا قطع ناگهانی استفاده از یک داروی خاص است. اگر قرار است داروی خاصی مصرف کنید حتماً آن را تحت نظر پزشک مصرف کنید و از عوارض آن با اطلاع باشید و برای قطع مصرف یک دارو هم حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

علائم اضطراب و استرس

اختلالات متفاوت اضطرابی علائم متفاوتی دارند. اما تعدادی از علائم بین اضطراب‌های متفاوت یکسان هستند. به طور معمول افراد دچار استرس یا اضطراب حاد مدام نگران هستند. ترس آنها با خطر واقعی که در زندگی خود دارند متناسب نیست و بیش از اندازه نگران هستند. ممکن است اضطراب با علائم فیزیولوژیکی همراه باشد؛ اختلالات اضطرابی همچنین می‌تواند تنفس، خوابیدن، ثابت ماندن و تمرکز را سخت کند. علائم فیزیکی و روانی اضطراب و استرس عموماً شامل موارد زیر هستند.

 • پنیک، ترس و ناراحتی
 • احساس وحشت، عذاب یا خطر
 • مشکلات خواب
 • فرد نمی‌تواند آرام و بی‌حرکت بماند
 • سردی، عرق کردن، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دست‌ها یا پاها
 • تنگی نفس
 • تنفس سریع‌تر از حد معمول (هیپرونتیلاسیون)
 • تپش قلب
 • دهان خشک
 • حالت تهوع
 • عضلات منقبض
 • سرگیجه
 • فکر کردن به یک مشکل بارها و بارها و ناتوانی در توقف این فکر (نشخوار فکری)
 • ناتوانی در تمرکز
 • اجتناب شدید یا وسواسی از اشیا یا مکان‌های ترسناک

اگر چنین علائمی را به طور معمول در زندگی خود می‌بینید می‌توانید از مشاوره استرس مجموعه یاری‌وی کمک بگیرید. مسائل متفاوتی مانند مرگ عزیزان، مهاجرت و جدایی از خانواده، محیط، ژنتیک و عوامل جسمی می‌توانند دلایل ایجاد اضطراب و استرس در افراد باشند و یک مشاور مجرب می‌تواند دلایل را به‌درستی متوجه شود و به رفع مشکل کمک کند.

دلایل اضطراب

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم دلایل متفاوتی می‌تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب شود. در ادامه شایع‌ترین عواملی که باعث ایجاد اختلالات اضطرابی می‌شوند را بیان کرده‌ایم.

سابقه خانوادگی: افرادی که سابقه مشکلات روانی در خانواده دارند بیشتر امکان دارد مشکلات اضطرابی داشته باشند. به همین دلیل اغلب مشاوران و روان‌شناسان از سوابق خانوادگی مراجعین پرس‌وجو می‌کنند.

رویدادهای استرس‌زا: استرس در محل کار، از دست دادن یکی از عزیزان، یا روابط آشفته نیز می‌تواند علائم اضطراب را ایجاد کند. اگر چنین مسائلی در زندگی شما رخ داده است و در حال حاضر دچار اضطراب شدیدی هستید می‌توانید با مشاوره با مشاورین حرفه‌ای تا حد زیادی از مشکلات خود کم کنید.

مسائل مربوط به سلامتی: بیماری‌هایی مانند مشکلات تیروئید، آسم، دیابت یا بیماری قلبی نیز می‌توانند باعث اضطراب شوند. ممکن است علت اضطراب شما یک رویداد خارجی نباشد و تنها به دلیل وجود یک بیماری خاص دچار این مشکل شده باشید. لازم است برای فهمیدن این موضوع به یک متخصص مراجعه کنید تا ریشة اصلی بیماری را پیدا کنید.

افسردگی: افرادی که از افسردگی رنج می‌برند نیز می‌توانند علائم اختلالات اضطرابی را تجربه کنند. به عنوان مثال، فردی که برای مدت طولانی از افسردگی رنج می‌برد، ممکن است بازده کمتری در محل کار داشته باشند و یا در تحصیل خود دچار مشکل شوند. چنین مواردی می‌تواند منجر به استرس مرتبط با کار، تحصیل یا روابط فرد شود و در نهایت این موضوع باعث اضطراب شود.

مصرف مواد: افرادی که به‌شدت از مواد مخدر، الکل و سایر مواد استفاده می‌کنند، زمانی که اثرات ماده کم می‌شود و شروع به از بین رفتن می‌کند (برای مثال در هنگام ترک) دچار مشکلات اضطرابی می‌شوند.

عوامل شخصیتی: گاهی اوقات، افرادی با ویژگی‌های شخصیتی خاص مانند افراد کمال‌گرا یا افرادی که دوست دارند همه چیز را تحت کنترل داشته باشند، بیشتر احتمال دارد به مسائل مربوط به اضطراب مبتلا شوند.

بهترین راهکارهای کنترل استرس و اضطراب

ممکن است به دلایل متفاوتی دچار استرس و اضطراب شده باشید و در حال حاضر به دنبال را‌حلی برای حل مشکل باشید. برخی راهکارهای عمومی در رفع اضطراب‌های متوسط یا کم مؤثر هستند. می‌توانید با انجام این اقدامات آرامش و تمرکز خود را افزایش دهید. در صورتی که این راهکارها عملی نبودند یا مؤثر واقع نشدند حتماً از مشاوره استرس استفاده کنید.

اصلاح سبک زندگی: با تغییر و اصلاح سبک زندگی بسیاری از عوامل استرس‌زا از زندگی ما خارج می‌شوند و جای خود را به روابط سالم و آرامش می‌دهند. شاید برای هر فردی یک سبک زندگی مناسب باشد؛ اما به طور کلی داشتن فعالیت‌های مفید و جذاب مانند ورزش و روتین غذایی مناسب و در نهایت خواب مناسب بخش بزرگی از سبک زندگی مناسب است.

تغییر نگرش و تفکر: خوش‌بین باشید و نیمة پر لیوان را ببینید. در بسیاری از شرایط فکر کردن به نقاط مثبت زندگی کمی دشوار

خواهد بود؛ اما سعی کنید ایمان داشته باشید که همه چیز بهتر خواهد شد و می‌توانید بر امور مسلط شوید.

شناخت عوامل مؤثر بر اضطراب: به عواملی که باعث می‌شوند استرس زیادی را تحمل کنید فکر کنید و سعی کنید آنها را بنویسید. در مواقعی که آرام هستید به آن مسائل فکر کنید و سعی کنید راه‌حلی برای کنترل امور پیدا کنید. شاید هیچ فردی نتواند به اندازة خود شما متوجه باشد این عوامل کدام‌اند و ریشة اصلی این اضطراب‌ها چیست.

کمک گرفتن از متخصصین: در نهایت شاید لازم باشد از دارو درمانی، روان درمانی، درمان شناختی و رفتار درمانی برای کنترل اضطراب خود استفاده کنید. اگر راهکارهای معمول به شما کمک نمی‌کند با کمک گرفتن از یک متخصص کیفیت زندگی خود را بالا ببرید. مشاورین یاری‌وی امکان مشاوره‌های متفاوت مانند مشاوره‌های آنلاین و تلفنی را برای تمام افراد در سراسر جهان فراهم کرده‌اند تا همه بتوانند کیفیت زندگی خود را بهبود دهند.

سوالات متداول

نشانه های عمده اضطراب بی قراری، ترس، احساس نگرانی خشکی دهان، سرخ شدن، سرگیجه، افزایش ضربان قلب، لرزش دست‌ها،‌ عرق کردن کف دست و رنگ پریدگی است.

معمولا قبل از گفتگوی انلاین بسیاری از افراد احساس ترس و نگرانی روبرو شدن با درمانگر یا شخص جدید را تجربه میکنند که این موضوع کاملا طبیعی است. میتواند با کمک تکنیک های آرام سازی، تنفس منظم و یک لیوان آب استرس قبل از جلسه را کاهش دهید و تصور کنید قرار است با دوست خود یک گفتگوی تصویری داشته باشید. به علاوه میتونید درباره این موضوع با درمانگر خود صحبت کنید.

اضطراب بخشی طبیعی بدن و یک واکنش بیولوژیکی است برای گفتن اینکه چیزی در ما درست نیست. اضطراب ما را از آسیب دور می کند و آماده می کند تا در مواجهه با خطر سریع عمل کنیم. اما اگر اضطراب شما طاقت فرسا و مداوم شود، یا در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند، یا حتی آنها را غیرممکن کند، ممکن است دچار اختلال اضطرابی باشید.

افراد تحت استرس علائم روحی و جسمی مانند تحریک پذیری، عصبانیت، خستگی، درد عضلانی، مشکلات گوارشی و مشکل در خواب را تجربه می کنند. از سوی دیگر، اضطراب با نگرانی های مداوم و بیش از حد تعریف می شود که حتی در غیاب یک عامل استرس زا از بین نمی روند.

برای گرفتن وقت روانشناس میتوانید از طریق وبسایت یاری وی وارد دسته بندی اضطراب و استرس شوید و درمانگر مورد نظرتان را انتخاب کنید یا اگر در انتخاب روانشناس نیاز به راهنمایی ما دارید میتوانید یک جلسه ارزیابی اولیه رایگان داشته باشید تا بهترین درمانگر مناسب شرایط شما را به شما معرفی کنیم.

درمان شناختی رفتاری (CBT) موثرترین شکل روان درمانی برای اختلالات اضطرابی است. به طور کلی یک درمان کوتاه مدت، CBT بر آموزش مهارت های خاص برای بهبود علائم و بازگشت تدریجی به فعالیت هایی که به دلیل اضطراب از آن ها اجتناب کرده اید، تمرکز می کند.

با کمک گرفتن از راهبردهای درمانی که در جلسات توسط متخصص روانشناس با توجه به شرایط شما معرفی می شود، می توانید استرس خود را تا حد زیادی کاهش دهید و راه های مقابله ای موثری را به کار بگیرید.

احساس فشار روحی یا عاطفی بیش از حد است که در مواجه با رویدادی که قادر به مقابله با آن نیستیم، به وجود می آید. از آنجا که شرایط ایجادکننده استرس، از تغییرات مثبت یا منفی زندگی ما به وجود می‌آیند، علائم آن همواره وجود دارند.

نوعی از مشاوره است که برای موضوعات فردی و اختلالات خلقی و اضطرابی به کار می رود و به شما کمک می کند نشانه های مربوط به این موضوعات را کنترل کنید.

نظرات کاربران