زندگی مشترک و ازدواج

تعداد : 7 مشاور

برای شروع زندگی مشترک آماده‌اید؟ مشاوره پیش از ازدواج را از قلم نیندازید

 

لیست مشاوران حوزه زندگی مشترک و ازدواج

دکتر-بهرامی

دکتر منصوره بهرامی

شماره پروانه : 12761

دکتری روانشناسی تربیتی

خانم-عظیمی

خانم عذرا عظیمی

شماره پروانه : 31199

کارشناس ارشد

خانم-هاشمی

خانم الهه هاشمی

شماره پروانه : 20446

دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی

خانم-معینی

خانم زهره معینی

شماره پروانه : 7353

دانشجوی دکتری روانشناسی

خانم-صالحی

خانم آرزو صالحی

شماره پروانه : 30748

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

خانم-غائبی

خانم نفیسه غائبی

شماره پروانه : 4785

کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

آقای-اسدی‌فرد

آقای احسان اسدی‌فرد

شماره پروانه : 31699

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

قطعاً هیچ‌کس در شروع رابطه به طلاق و جدایی فکر نمی‌کند، اما چه اتفاقی می‌افتد که آمار طلاق، به‌خصوص در سال‌های اول ازدواج بالا می‌رود؟ طبق تحقیقات انجام‌شده، بیشترین آمار طلاق در بازه سه سال اول زندگی مشترک است؛ یعنی دقیقاً سال‌های اولیه که افراد به آگاهی‌های نسبی از خود و فرد مقابل در زندگی مشترک می‌رسند.

نداشتن شناخت کافی، عدم آموزش‌ مهارت‌های زندگی پیش از ازدواج، و گاهی انتظارات بی‌جا و آگاه‌نبودن دربارۀ حقوق و وظایف، باعث جدایی افراد می‌شود. متأسفانه باید بپذیریم که اگر شور عشق، تنها معیار افراد برای شروع رابطه باشد، نمی‌تواند بار سنگین مسئولیت را مدت زیادی روی شانه‌های خود تحمل کند. مشاوره ازدواج به دو طرف رابطه کمک می‌کند که به شناخت بهتری از خود و یکدیگر برسند و درنتیجه، انتخاب بهتری داشته باشند.

مشاوره پیش از ازدواج،  علاوه بر شناخت و آگاهی بیشتر، به زوج‌ها کمک می‌کند تا از بروز مشکلات در آینده پیشگیری کنند و یاد بگیرند که برای مشکلات پیش‌بینی‌نشده، راه‌حل مناسبی بیابند. این راه‌حل‌ها می‌توانند کلید طلایی برای بازکردن درهای آرامش به زندگی باشند.

یکی دیگر از اهمیت‌های مشاوره پیش از ازدواج این است که به افراد کمک می‌کند تفاوت‌ها را بپذیرند و انتظارات خود را با شرایط فرد مقابلشان مقایسه کرده و آن‌ها را بررسی کنند.

در این جلسات مشاوره از خانواده‌ها، فرهنگ‌ها و آداب و رسومشان نیز شناخت بیشتری به دست می‌آید.

 

جلسات مشاوره ازدواج به چه صورتی انجام می‌شود؟

توقع نداشته باشید که در مشاوره پیش از ازدواج به شما بگویند چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام دهید. مشاوره قبل از ازدواج به شما و فرد مقابلتان کمک می‌کند تا بهتر فکر کنید و بهتر تصمیم بگیرید. چطور؟ مشاور از طریق مطرح‌کردن پرسش‌هایی با شما و فرد مقابلتان، باعث شروع گفت‌وگوهایی می‌شود که به برقراری ارتباط مؤثر و تقویت آن کمک می‌کنند.

سؤالات مشاوره قبل از ازدواج، پیرامون موارد زیر مطرح می‌شود:

 • امور مالی
 • روش بروز و کنترل احساسات
 • چگونگی حل اختلاف‌ها
 • نحوۀ تقسیم وظایف
 • روش کنترل خشم
 • مهارت‌های ارتباطی
 • روابط جنسی
 • فرزندآوری

به این ترتیب، هر دو طرف رابطه با پاسخ‌دادن به سؤالات مشاوره قبل ازدواج، به راهکارها فکر می‌کنند و با یکدیگر به گفت‌وگویی ثمربخش می‌پردازند.

جلسات مشاوره پیش از ازدواج با صلاحدید مشاور، به‌صورت فردی یا دونفره برگزار می‌شود و گاهی با تست‌های شخصیتی و روان‌شناختی نیز همراه است.

 

زندگی زناشویی شما با مشکلاتی همراه است؟ از یک مشاور کمک بگیرید

خانواده، به‌عنوان اولین جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، باید بستری برای رشد و شکوفایی افراد باشد. شاید خانواده‌ای را که در آن به دنیا می‌آیید انتخاب نکنید، اما خانواده‌ای که می‌سازید، ارتباطات و بقای آن به شما بستگی دارد. گاهی بروز برخی تعارض‌ها و اختلاف‌ها این جامعۀ کوچک را به مخاطره می‌اندازد. در این زمان است که باید از یک مشاوره ازدواج، خانواده‌درمان‌گر و زوج‌درمانگر کمک بگیرید. 

 

در صورت بروز مشکلات زیر از مشاوره ازدواج کمک بگیرید

 • اگر تفاوت‌ها و تعارض‌ها، مانع برقراری ارتباط شما شده است.
 • اگر متوجه خیانت شده‌اید یا به رابطه‌تان شک کرده‌اید.
 • اگر در فرزندآوری شک دارید.
 • اگر در فرزندآوری، تفاوت نظر دارید.
 • اگر از رابطۀ جنسی‌تان رضایت ندارید.
 • اگر اختلافات خانوادگی بسیاری دارید.
 • اگر درگیر خشونت خانوادگی هستید.
 • اگر از سمت پارتنرتان درک نمی‌شوید.

مشاوره ازدواج به چه صورت انجام می‌شود؟

معمولاً زوج‌ها پس از بروز مشکلات حاد به مشاور مراجعه می‌کنند. در مشاوره ازدواج، روان‌درمانگر با مطرح‌کردن پرسش‌هایی، برای ریشه‌یابی مشکلات تلاش می‌کند. بعد از ریشه‌یابی، با ارائۀ تمرین‌هایی از زوج‌ها خواسته می‌شود که برای بهبود روابطشان تلاش کنند. بدیهی است که در مشاوره ازدواج هر دو طرف رابطه باید فعالیت داشته باشند، اما اگر شریک زندگی شما تمایلی به دریافت مشاوره ندارد، خودتان را از داشتن یک همراه خوب محروم نکنید.

به خاطر داشته باشید که حتماً قرار نیست گرۀ بزرگی در زندگی باشد تا از مشاور ازدواج کمک بگیرید. گاهی تفاوت‌‌های کوچکی که از نظرتان بی‌اهمیت هستند، به غده‌هایی بدخیم تبدیل می‌شوند که تنها نتیجۀ آن‌ها مستهلک‌شدن رابطه‌تان خواهد بود.

 

 جلسات مشاوره ازدواج یاری‌ وی به چه صورت است؟

جلسات مشاوره ازدواج یاری‌ وی به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. به این ترتیب، نیازی نیست که برای مراجعه به مطب و کلینیک مشاوره، ترافیک‌ شهری را تحمل کنید. برخلاف سایر مشاوره‌ها، در یاری ‌وی حق انتخاب دارید. چطور؟ شما می‌توانید با مراجعه به صفحۀ مشاوران، مشاور خود را با درنظرگرفتن رزومه و نظر کاربران انتخاب کنید. انتخاب نوع مشاوره ازدواج آنلاین و مشاوره ازدواج تلفنی یکی دیگر از مزیت‌های مشاوره در سامانۀ یاری‌ وی است. تماس تصویری، صوتی یا چت متنی، با توجه به انتخاب خود کاربر در این سامانه انجام می‌شود. برای پرداخت هزینۀ مشاوره نگران نباشید، با پرداخت پی‌پال، در هر کشوری که باشید، کنارتان خواهیم بود. در هر کجای این کرۀ خاکی که باشید، به یک مشاور هم‌زبان و هم‌فرهنگ نیاز پیدا خواهید کرد. این مشاور را از ما بخواهید.

سوالات متداول

نظرات کاربران

کاربر بدون نام

سلام خسته نباشید. من قصد ازدواج با شخصی رو دارم که در کشور دیگه ای هستن و فقط یکی دوبار همو دیدیم بدلیل فاصله ای که داریم. میخواستم بدونم که این کار درسته؟ یا ممکنه مشکل ایجاد بشه؟

1400/08/26

ادمین - مریم اکبری

سلام وقت بخیر دوست عزیز. در این مورد لازمه حتما جلسات مشاوره قبل ازدواج داشته باشید چون از هم دور هستید و ممکنه از راه دور برخی از عادات و رفتارهای هم رو ندیده و نشناخته باشید.

کاربر بدون نام

سلام وقت شما بخیر ، من و همسرم مشکلاتی داریم که این مشکلات داره زیادتر میشه و اذیت کننده هستش ، خواستم بدونم ایا میشه به صورت تلفنی ارتباط گرفت؟

1400/08/24

ادمین - مریم اکبری

سلام وقت بخیر بله جلسات به صورت صوتی میتونین داشته باشید. ابتدا باید ثبت نام رو انجام بدین و بعد روانشناس مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید و سپس در فرایند رزرو نوع جلسه رو صوتی در نظر بگیرید.
https://my.yariway.com/register

مهسا

یک فرد آشنا دچار چنین مشکلی شده که شوهرش داره بهش خیانت میکنه و اونو مقصر جلوه میده ،حالا از من کمک میخواد ،میشه راهنمایی کنید،ممنون.

1400/07/17

ادمین - مریم اکبری

سلام وقت بخیر. در این زمینه لازمه حتما خود شخص ایشون با مشاور صحبت کنند و بعد از شرح حال و وقایع راهنمایی های لازم به ایشون داده بشه.

کاربر بدون نام

سلام من شوهرم هرروز باهام دعوا میکنه کمکم کنید چیکار کنم.

1400/07/06

ادمین - مریم اکبری

سلام. وقت بخیر. در مورد این مشکلی که بیان کردید لازمه حتما با روانشناس های حوزه زندگی مشترک در ارتباط باشید تا ریشه و دلیل بوجود آمدن این تنش ها در زندگی مشترک شما مشخص بشه و درمان انجام بشه. و برای بهتر پیش رفتن این روند خیلی بهتره که همسرتون هم همراه با شما در جلسات شرکت داشته باشند.